Obec Slovákov v Českej republike
13.10.2014SLušný
Za podpory Obce Slovákov v ČR a Združenia Slovákov v Prahe sa v stredu 22. októbra 2014 o 17,00 hod. v Galérii Vyšehrad (pod Libušskou lázní) uskutoční vernisáž výstavy výtvarníka Andreja Augustína Priznávam farbu (Přiznávám barvu).
Všetci záujemci sú srdečne pozvaní.
23.4.2014BETRIMAX
Dobry den,

na vase akcie a podujatia ponukame viac ako 300 umelcov zo Slovenska:

- hudobne skupiny – ludove, dychove, cimbalove, rockove, popove, country, revival
- solo umelci - spevaci, zabavaci, imitatori
- divadla
- vystupenia a umelcov podla zelania zakaznika

Aktualne ponukame hudobno – zabavny program PROFIL – 40 ROKOV VAM HRAME so znamou skupinou PROFIL a hostami KYSUCKY PRAMEN, LUDOVIT KASUBA a humoristickou dvojicou KAJZER + MELUS.
Ukazky z vystupeni skupiny PROFIL mozete vidiet na stranke Facebooku www.facebook.com/PROFIL-40-ROKOV-VAM-HRAME

Viac informacii o cinnosti nasej agentury najdete na stranke www.b3max.sk.


S pozdravom

Oddelenie pre organizatorov
BETRIMAX s.r.o.
pobocka b3MAX
Slovensko
E-mail: organizatori@b3max.sk
WEB: www.b3max.sk
17.4.2014Propozície na legionársky výlet na Slovensko
Poznávací cesta Slovensko 2014

V roce 2014 si připomínáme 95. výročí bojů na Slovensku a 95. výročí tragické smrti Milana Rastislava Štefánika a u příležitosti těchto výročí naplánovalo a zorganizovalo ústředí ČsOL ve spolupráci s Odborem pro veterány Ministerstva obrany ČR pietní cestu na Slovensko v rámci Projektu LEGIE 100. Mimo místa spjatá s boji našich legionářů a dobrovolníků po 1.sv.válce navštívíme i pietní místa spjatá s boji za osvobození naší vlasti v 2.světové válce.

• Akce: Poznávací cesta na místa bojů našich legionářů a dobrovolníků za samostatnost Československé republiky - SLOVENSKO 2014
• Termín: 29. 4. 2014 – 04. 5. 2014
• Kontaktní osoba: Mgr. Filip Procházka, Mgr. František Trávníček
• počet účastníků: 40 osob
• Ubytování: hotely a internáty
• Program: 29. 4. 2014 (ůterý)
 odjezd v 20:00 z Prahy
 naložení poutníků a odjezd ve 23:30 z Brna
30. 4. 2014 (středa)
 Prohlídka míst bojů a hřbitovů našich vojáků v Margecanech, Kysaku, Ide a v Košicích
 Pietní akty na hřbitovech v Obišovcích a Košická Belé
 Ubytování a prohlídka Košic
01. 5. 2014 (čtvrtek)
 Prohlídka míst bojů, hřbitovů našich vojáků a pietní akty v Medzevu, Turně nad Bodvou, Lučenci, Zvolenu a Banské Štiavnici
 Ubytování a prohlídka Banské Štiavnice
02. 5. 2014 (pátek)
 Prohlídka míst bojů, hřbitovů našich vojáků a pietní akty v Balassa Gyarmatě (Maďarsko), Šahách, Ipelském Sokolci, Pastovcích, Štůrově, Komárně a Nových Zámcích
 Ubytování a samostatná prohlídka Nitry
03. 5. 2014 (sobota)
 Prohlídka míst bojů a hřbitovů našich vojáků v Nitře, Seredi a Prietrži
 Účast na slavnostech a pietních aktech k připomínce 95. výročí tragické smrti M. R. Štefánika na Bradlech a v Košariskách
 Vernisáž výstavy ČsOL v Košariskách
 Účast na vzpomínkovém pochodu z Košarisek na Bradla
04. 5. 2014 (neděle)
 Prohlídka města a vojenského muzea v Piešťanech
 Pietní akt v místě tragické smrti MRŠ v Ivánce při Dunaji
 Účast na pietní akci u příležitosti 95. výročí tragické smrti M. R. Štefánika v Bratislavě
 Prohlídka Bratislavy
 Návrat do Prahy do 23:00

• Propozice: ČsOL zajišťuje pro účastníky zájezdu dopravu autobusem a ubytování se snídaní. Stravování si hradí každý účastník sám
• Poplatky: Členové ČsOL budou přispívat částkou 1 500 Kč/osobu
• Přihlášky: Přihlášky na akci zasílejte na adresu sekretariátu
ČsOL, Sokolská 33, 120 00 Praha 2, nebo na mail tajemnik@csol.cz
17.4.2014Zomrel spisovateľ a veľvyslanec Ladislav Ballek
Zomrel spisovateľ Ladislav Ballek

15.04.2014 19:01:27|Zdroj:SITA| Foto: TASR

Vo Veku 73 rokov omrel dlhoročný spisovateľ a bývalý veľvyslanec v Českej republike Ladislav Ballek. Agentúru SITA o tom informovala rodina zosnulého. O poslednej rozlúčke bude rodina informovať.
17.4.2014Spoločnosť M.R. Štefánika - pozvánka ny výlet na Slovensko
Dobrý deň,
srdečne Vás pozdravujem. Dostali sme od Československje obce legionárskej pozvánku na výlet na Slovensko v rámci projektu Legie 100 - po stopách československých legionárov, cesta je spojená so slávnosťou a pietnym aktom v Košariskách a v Bratislave, kde bude pripomienka 95. výročia tragickej smrti MRŠ. V prílohe je podrobný plán cesty. Bližšie informácie:
tajemnik@csol.cz

Pokiaľ máte záujem Vy, alebo niekto z Vášho okolia, prihláste sa na uvedenom maili. Informujte o tejto akcii aj Vašich priateľov a známych.

S pozdravom Z. Bukovská

Zuzana Bukovská
administrátorka Společnosti M. R. Štefánika
web: http://mrstefanik.cz/
e-mail: mrstefanik@centrum.cz
17.4.2014Roman Bednár informácia o webovej adrese
ROMAN BEDNAR
riaditel
Juhoamerickeho tlacoveho centra
v Nemecku
autor a publicista

Hoci od roku 2005, ked v Bratislave vyslo ostatne moje dielo, uz moje knihy viac nepublikujem v SR (vydavam ich pod mojim spanielskym pseudonymom uz len v juznej Amerike), sa mi casto ozyvaju moji slovenski citatelia s prosbami, aby som opat nieco vydal v SR. Aj v uplynulom roku ich bolo viac ako 200. Kedze im v tomto smere nemozem vyhoviet, tak som sa rozhodol, ze pre Slovakov vytvorim specialnu webovu stranku, kde budu moct zadarmo citat niektore moje clanky i uryvky z mojich najnovsich knih, ktore moja osobna asistentka preklada do slovenciny (Argentincanka so slovenskymi korenmi).
Pred niekolkymi tyzdnami mi jeden z mojich spolupracovnikov vytvoril webovu stranku v slovencine. Uz som mal viac ako 19000 navstev z viacerych krajin a samozrejme aj zo SR a CR. Dostal som uz aj mnoho pozitivnych ohlasov od citatelov mojho webu - aj z CR

Informaciu o mojej webovej adrese mi pomahaju v SR i v cudzine rozsirit viacere osoby, ako aj institucie - v SR napr. kniznice - i nitrianska, kde som na webovej stranke , ale aj slovenske univerzity a niektore ceske kniznice.
.
Chcem Vas poziadat, keby ste aj Vy pomohli pre slovenskych citatelov v CR rozsirit moju webovu adresu, napr. umiestnenim ju na webovu stranku Obce Slovakov v CR a kedze mate vela priatelov a znamych, tak aj osobne im.

Text pre webovu stranku:

Citatelia autora a publicistu Romana Bednara, ktory od roku 2005 uz viac nepublikuje v SR, ale len v juznej Amerike a Nemecku, si mozu precitat jeho prace, publikacie i niektore jeho nove knihy - vydane v spanielcine a prelozene do slovenciny - na webovej stranke:

www.roman-bednar.com

Zelam krasnu Velku Noc

S priatelskym pozdravom Roman Bednar v ocakavani Vasej skorej odpovede
17.4.2014Nostrifikačný portál
Dobrý den,


rádi bychom Vám představili nový informační portál o Uznávání zahraničního vzdělání a kvalifikace http://nostrifikace.mkc.cz/


Portál je zejména praktickou pomůckou všem, kteří buď sami potřebují uznat své vzdělání a kvalifikaci, či poskytují poradenství v této oblasti. Přehledně shromažďuje informace o uznávání zahraničního vzdělání a kvalifikace v nejrůznějších situacích, pro účely studia, zaměstnání a živnostenského podnikání jako fyzická osoba. Uživatele postupně provádí jednotlivými kroky procesu. U každého kroku uživatel nalezne celou řadu doplňkových informací, které k úspěšnému vyřízení uznání zahraničního vzdělání či kvalifikace potřebuje. Portál obsahuje kontakty na uznávací orgány, vysvětluje postup ověřování dokumentů, obsahuje odkazy na relevantní legislativu a slovníček pojmů spjatých s problematikou.

Věříme, že se Vám portál stane užitečnou pomůckou a rádi bychom, aby se jí stal i co největšímu okruhu zájemců o problematiku. Rádi bychom Vás proto požádali, zda byste jej nemohli šířit dále mezi uživatele Vašich internetových stránek. Pro tyto účely jsme vytvořili banner, který můžete ve Vašem redakčním systému přes jednoduché vložení url adresy propojit s portálem. Stačí tak nahrát obrázek a dodat dle Vaší administrace url: http://www.nostrifikace.mkc.cz/. Pokud považujete portál za užitečný pro návštěvníky Vašich stránek, velmi bychom ocenili, kdybyste jej mohli na nich zveřejnit.
Pokud byste měli jakékoli připomínky k obsahu a struktuře portálu, k tomu jaké informace či zpracování jaké problematiky Vám na portálu chybí, neváhejte nás kontaktovat.

Děkuji moc za spolupráci!
Se srdečným pozdravem,
Veronika Simonová

Nostrifikační portál vznikl v rámci projektu Využití kvalifikace migrantů, realizovaného Multikulturním centrem Praha, financovaného z ESF prostřednictvím OPLZZ a státního rozpočtu ČR.
17.4.2014Slovo z Britskej Kolumbie
Vyšlo nové číslo Slova z Britskej Kolumbie.
http://www.sk-bc.ca/node/7700
17.4.2014Zborový spev v Libčiciach
Dobrý den,
srdečně zveme na festival sborového zpěvu v Libčicích nad Vltavou, kterého se zúčastní i komorní smíšený sbor z Levoče Chorus Minor. Šestý ročník tohoto festivalu proběhne v sobotu 17.5. 2014 a veškeré podrobnosti najdete na přiloženém plakátu.
Ozvěnou festivalu bude pražské vystoupení sborů Chorus Minor a SPUK (Švédsko) v neděli 18.5. od 15.00 v kostele ČCE U Salvátora (Salvátorská 1045/1, Praha 1).
Za jakoukoli propagaci budeme rádi.
Za sdružení Scandula srdečně zdraví
Kateřina Judová

http://scandula.cz/festival-otevrena-zahrada/
17.4.2014Matica slovenská Prezentácia knihy
Vážení krajania, milí priatelia,

práve v čase 100. výročia začiatku 1. svetovej vojny a
v čase 130. výročia narodenia legionára Jozefa Honzu-Dubnického vyšla nová knižka venovaná jeho spomienkam.
V prípade záujmu o tento knižný titul, ktorý čitateľovi ponúka nové, neobjavené informácie o slovenskom legionárovi si môžete zakúpiť na http://www.pro.sk/knizny-eshop.php?k=3&h=43

Budeme radi, ak túto informáciu budete šíriť ďalej 

So srdečným pozdravomPhDr. Zuzana Pavelcová
vedecká a vývojová pracovníčka

Matica slovenská
Krajanské múzeum
Mudroňova 1
036 52 Martin

tel.: 043/ 413 30 67
e-mail: domhronskeho@matica.sk

www.matica.sk
17.4.2014Skupina LOJZO
Dovolujem si ponúknuť legendárnu kapelu LOJZO na Vaše akcie pre Slovákov žijúcich v ČR. Kapela LOJZO hrala už pre krajanov v Kanade, Austrálií aj v Srbsku.S pozdravom LOJZO.

www.lojzo.eu
17.4.2014Matica Slovenská Národná slávnosť na Devíne
Pozvánka

Národná slávnosť na Devíne

3. mája 2014Dovoľte nám, aby sme Vás pozvali na tretí ročník Národnej slávnosti na Devíne pri príležitosti ukončenia roka sv. Cyrila a Metoda a blížiaceho sa 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra, ktorá sa bude konať 3. mája 2014 v Bratislave – Devíne.
Organizátorom Národnej slávnosti je Matica slovenská, Dom Matice slovenskej v Bratislave a Bratislavský samosprávny kraj. Spoluorganizátormi sú Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy, Miestny úrad Bratislava – Devín, Mestské múzeum v Bratislave, Dedičstvo otcov, o.z., s podporou Gréckokatolíckeho arcibiskupstva v Prešove.
Matica slovenská takýmto spôsobom oživuje tradíciu národných pútí na Devín, spojených s dôstojným pripomenutím si pamiatky sv. Cyrila a Metoda, ako aj významných dejateľov slovenského národa. Na slávnosť sú pozvaní predstavitelia politického a verejného života a veľvyslanectiev.
S pozdravom


Ing. Marián Tkáč, PhD. v .r. Ing. Bc. Pavol Frešo, v.r.
predseda predseda
Matice slovenskej Bratislavského samosprávneho kraja
17.4.2014Matica slovenská - Letný tábor pre deti na Slovensku!!
Vážení krajania, milí priatelia,

i tento rok Matica slovenská pripravuje Medzinárodný letný tábor v Tatrách. Všetky potrebné informácie (a v prípade záujmu i prihlášku) nájdete na: http://www.matica.sk/?id_menu=73374

Budeme veľmi radi, ak budete informáciu šíriť medzi Vašimi priateľmi.

Tešíme sa na Vás

So srdečným pozdravom

PhDr. Zuzana Pavelcová
vedecká a vývojová pracovníčka

Matica slovenská
Krajanské múzeum
Mudroňova 1
036 52 Martin

tel.: 043/ 413 30 67
e-mail: domhronskeho@matica.sk

www.matica.sk
17.4.2014DJ Bacara
Posílám kontakt na mé webové stránky www.djbacara.cz

účinkuji jako zpívající DJ bavič jsem Čechoslovák a právě proto umím zpívat kromě jiného i slovensky
slavné hity z Repete od Karola Duchoňa, Petra Stašáka, slavné písně od Františka Krištofa Veselého a další

na youtube Igor Rumberg lze shlédnout mé video například Adio Bella
v případě zájmu o spolupráci se budu těšit s pozdravem Agentura Bacara Igor Rumberg 608314011
17.4.2014Propozície futbalového turnaja
XVI. ROČNÍK TURNAJE TOLERANCE
V MALÉ KOPANÉ

O POHÁR MÍSTOPŘEDSEDKYNĚ PARLAMENTU ČESKÉ REPUBLIKY
PaedDr. Aleny GAJDŮŠKOVÉ
Pořadatel: UNIE ARMÁDNÍCH SPORTOVNÍCH KLUBŮ ČESKÉ REPUBLIKY

Technické provedení: UNIE ARMÁDNÍCH SPORTOVNÍCH KLUBŮ ČR ARMÁDNÍ SPORTOVNÍ CENTRUM DUKLA
FOTBALOVÝ KLUB DUKLA PRAHA – o.s.

Termín: sobota 21. června 2014
Místo: stadion Juliska, Na Julisce 28, Praha 6 – Dejvice1. ORGANIZAČNÍ VÝBOR

• Ředitel turnaje PaedDr. Miroslav MÁLEK
• Zástupce ředitele turnaje PaedDr.Vlastimil ŠEBELA
• Sportovní ředitel PaedDr. Vladislav LISZOK
• Vedoucí organizačního úseku Ing. Cyril SCHEJBAL
• Vedoucí pořadatelského úseku Milan SVOBODA
• Hlavní pořadatel PaedDr. Ivan VOBORNÍK
• Vedoucí stravovacího úseku Miloslav CARVAN
• Vedoucí propagačního úseku Mgr. Imrich BUGÁR
• Vedoucí ekonomického úseku Alena FIŠEROVÁ
• Vedoucí technického úseku Bohumír ČÍŽEK
• Vedoucí zdravotnického úseku MUDr. Bořivoj GRONYCH
• Tisková mluvčí: Mgr. Ivana ROHÁČKOVÁ
• Zpracování výsledků Ing. Josef ŠAFAŘÍK

Rozhodčí určí FAČR.
2. ORGANIZAČNÍ POKYNY

Účast: Turnaje se zúčastňují pozvaná družstva národnostních menšin a zainteresovaných organizací. Start hráčů ve dvou a více družstvech není povolen. Registrovaní hráči se turnaje mohou zúčastnit pouze do úrovně krajské soutěže! Za národnostní menšinu může startovat pouze jedno družstvo. V případě většího počtu přihlášených družstev než je kapacita turnaje (24 družstev), bude do turnaje pozváno prvních 24 přihlášených družstev.

Přihlášky: Písemné přihlášky zašlou pozvaná družstva podle přílohy 1 tohoto rozpisu do
15. května 2014, 12.00 hodin na adresu:
Alena Fišerová
Unie armádních sportovních klubů ČR - o.s.
Podbabská 5
160 00 Praha 6 - Dejvice
fax: 973203866
e-mail: uniask@dukla.cz

Přihláškám po výše uvedeném termínu nebude vyhověno.

Losování: Losování turnaje proběhne pro zúčastněná družstva v pátek 13. června 2014 v budově Senátu Parlamentu České republiky, Valdštejnská ulice, Praha 1.
Za každé přihlášené družstvo se losování zúčastní jeden pověřený zástupce (vedoucí družstva). Nutný občanský průkaz nebo pas. Neúčast na losování znamená vyloučení družstva z turnaje.

Šatny: Pro každé zúčastněné družstvo budou zabezpečeny šatny a sprchy.

Ústroj: Každé zúčastněné družstvo musí být vybaveno 1 sadou očíslovaných dresů, jejichž barvu oznámí při losování. Hráči nesmějí použít kopačky s vyměnitelnými kolíky

Občerstvení:
Pro hráče zúčastněných družstev a nezbytný doprovod (maximálně 16 osob) bude v průběhu turnaje zabezpečen bezplatný pitný režim. Zároveň bude za úplatu zabezpečen oběd v jídelně Dukly Praha, který si musíte objednat na přihlášce a při losování zaplatit!!! Cena jednoho obědu je 75,- Kč. V průběhu turnaje bude v areálu stadionu umožněno zakoupení dalšího občerstvení.

Ceny: Vítěz turnaje získá Pohár místopředsedkyně Senátu Parlamentu České republiky a diplom. Všechna zúčastněná družstva obdrží poháry a diplomy. Poháry a diplomy obdrží nejslušnější družstvo (nejmenší počet napomínaných a vyloučených hráčů) nejlepší brankář a střelec turnaje.

Doprovodný program:


Sportovní vyžití dětí a rodinných příslušníků.
Prezentace kulturních tradic jednotlivých národností.
Monitoring zdraví Vojenskou zdravotní pojišťovnou.


3. SOUTĚŽNÍ ŘÁD

Počet hráčů: K utkání může nastoupit 1 brankář a 6 hráčů v poli. Na soupisce může být uvedeno 14 hráčů, včetně 2 brankářů a 2 osob doprovodu.

Hrací řád:


Přihlášená družstva budou nalosována do 4 skupin po 4, 5 nebo 6 družstvech. Družstva, která se v roce 2013 umístila na 1. – 4. místě v turnaji budou do skupin nasazena, ostatní zúčastněná družstva k nim přilosována.
V případě, že se přihlášené a vylosované družstvo k turnaji nedostaví, bude počet družstev ve skupinách upraven tak, že odstupující družstvo bude ve skupině nahrazeno nejvýše vylosovaným družstvem skupiny, která má vyšší počet družstev než skupina, jejíž družstvo odstoupilo. Rozhodnutí v této věci přijímá soutěžní komise. Toto družstvo obdrží vylosované číslo odstupujícího družstva. Dotčené skupiny budou přelosovány.
Utkání ve skupinách budou hrána systémem „KAŽDÝ S KAŽDÝM“ podle „Bergerových tabulek“. O pořadí ve skupinách rozhoduje:
• počet bodů
• vzájemné utkání
• rozdíl vstřelených a obdržených branek
Za vítězství v utkání získá družstvo 3 body, za remízu 1 bod, za prohru body nezíská.
Při rovnosti bodů rozhoduje o pořadí ve skupině:
• vzájemné utkání
• rozdíl skóre ve vzájemném utkání
• rozdíl skóre ve všech utkání
• větší počet vstřelených branek
• pokutové kopy
Do čtvrtfinále postupují družstva, která se ve skupinách umístí na 1. a 2. místě.

Čtvrtfinále bude hráno systémem „VYLUČOVACÍM“ takto:
1.A – 2.C, 1.B – 2.D, 2.A – 1.C, 2.B – 1.D

Do semifinále postupují vítězové čtvrtfinále. V případě remízy v normálním hracím čase o vítězi rozhodují 3 pokutové kopy, popř. další po jednom až do úplného rozhodnutí. Pokutové kopy zahrávají hráči, kteří nastoupili k utkání.

Semifinále bude hráno systémem „VYLUČOVACÍM“ takto:
• vítěz čtvrtfinále 1.A – 2.C – vítěz čtvrtfinále 1.B – 2.D
• vítěz čtvrtfinále 2.A – 1.C – vítěz čtvrtfinále 2.B – 1.D
Vítězové semifinálových utkání postupují do finále o 1. a 2. místo, poražení o 3. a 4. místo.
V případě remízy v normálním hracím čase budou v semifinále a finále kopány 3 pokutové kopy, popř. další po jednom až do úplného rozhodnutí. Pokutové kopy zahrávají hráči, kteří nastoupili k utkání.Pořadí družstev
na 5. až 8. místě (poražení čtvrtfinalisté) a dalších místech bude stanoveno koeficientem.

Hrací čas: Utkání turnaje budou hrána v hracím čase podle celkového počtu účastníků:
• při počtu do 20 družstev, 2 x 12 minut, s 5 minutovou přestávkou mezi utkáními.
• při počtu nad 20 družstev, 2 x 10 minut, s 3 minutovou přestávkou mezi utkáními.


Pravidla: Turnaj bude hrán podle pravidel malé kopané a soutěžního řádu ČMFS s tímto upřesněním:
brankář může držet míč maximálně 4 sekund a do hry jej uvádí výhozem nebo kopem z pokutového území. Jakmile brankář položí míč na zem je tento ve hře a může v ní pokračovat pouze kopem. Neplatí postavení mimo hru – OFSAJD. Auty jsou vhazovány. Pokutový kop nařizuje rozhodčí za hraní rukou nebo faul v pokutovém území.
Vzdálenost soupeře od míče při volných kopech je 5 m. Žlutá karta je udělena za napomenutí, červená karta znamená vyloučení do konce utkání. Za druhou žlutou kartu v utkání je udělena červená karta. Po udělení dvou červených karet nesmí potrestaný hráč pokračovat v turnaji.
V případě neoprávněného startu hráče (po 2 udělených červených kartách, registrace v divizi a výše nebo startu za druhé družstvo) bude družstvo, za které nastoupil potrestáno kontumačním výsledkem 0:3 a hráč vyloučením z turnaje.
Čekací doba je 5 minut od stanoveného začátku utkání. Pokud družstvo k utkání nenastoupí po uplynutí čekací doby prohrává kontumačně 3:0. Minimální počet hráčů na hřišti je 5.
Střídání se provádí ve vymezeném prostoru (branky běžného fotbalového hřiště v době přerušení hry). Střídat lze libovolný počet hráčů a brankáře jako ve futsale – nejdříve odcházející hráč opustí hrací plochu a teprve potom na ni vstoupí střídající hráč.Hřiště: Hřiště s travnatým a umělohmotným povrchem mají rozměry poloviny fotbalového hřiště, jehož postranními čarami jsou brankové a středové čáry. Brankové čáry jsou totožné s postranními čarami běžného fotbalového hřiště. Pokutové území je vytýčeno půlkruhem o poloměru 12 metrů ze středů branek. Střed hřiště je na pomyslné spojnici středů branek a středu běžného fotbalového hřiště. Značka pokutového kopu je vyznačena ve vzdálenosti
8 m od středu branky, která má rozměry 5 x 2 m a je opatřena sítí. Rohové kopy se kopou ze značky tvořené postranní a brankovou čárou. V průběhu turnaje bude zabezpečena rotace družstev na hřištích s travnatým
i umělohmotným povrchem.

Protesty: Protesty mohou podávat vedoucí družstev do 5 minut po ukončení utkání soutěžní komisi ve složení:
 ředitel turnaje
 sportovní ředitel
 rozhodčí
 vedoucí 2 vybraných družstev


4. ČASOVÝ PROGRAM

4.1. Časový program pro 21 a více družstev
do 08.00 příjezd zúčastněných družstev
08.00-08.45 převlečení do sportovní výstroje, rozcvičení,
08.15-08.30 prezence, technická porada vedoucích družstev

08.45-09.05 1. utkání ve skupinách
09.10-09.30 2. utkání ve skupinách
09.35-09.55 3. utkání ve skupinách

09.55-10.30 organizace nástupu družstev ke slavnostnímu zahájení
10.30-10.45 slavnostní zahájení turnaje

10.45-11.05 4. utkání ve skupinách
11.10-11.30 5. utkání ve skupinách
11.35-11.55 6. utkání ve skupinách
12.00-12.20 7. utkání ve skupinách
12.25-12.45 8. utkání ve skupinách
12.50-13.10 9. utkání ve skupinách
13.15-13.35 10. utkání ve skupinách
13.40-14.00 11. utkání ve skupinách
14.45-15.05 12. utkání ve skupinách
15.10-15.30 13. utkání ve skupinách
15.35-15.55 14. utkání ve skupinách
16.00-16.20 15. utkání ve skupinách
16.25-16.45 16. utkání ve skupinách

16.45-17.00 přestávka v turnaji, předání cen družstvům, která nepostoupila
do čtvrtfinále a umístila se na 9. až 24. místě
17.20-17.30 přestávka v turnaji, předání cen družstvům, která nepostoupila do semifinále a se umístila na 5. až 8. místě

17.30-17.50 semifinále

18.00-18.20 finálová utkání o 3. a 4. místo a 1. a 2. místo
18.20-18.30 zpracování výsledků

18.30-18.45 slavnostní vyhlášení výsledků turnaje

11.15-14.00
výdej oběda zúčastněným družstvůmV Praze 23. února 2014 PaedDr. Miroslav MÁLEK
ředitel turnaje
NAŠI PARTNEŘI
VÍTĚZOVÉ TURNAJE NÁRODNOSTNÍCH MENŠIN
V MALÉ KOPANÉ O POHÁR MÍSTOPŘEDSEDY
SENÁTU PARLAMENTU ČR

Ročník Rok Místo Pořadatel Vítěz
I. 1999 Praha – Juliska
ASC DUKLA Praha Romové
II. 2000 Praha – Juliska
ASC DUKLA Praha Romové
III. 2001 Příbram
TJ Spartak Příbram Slováci
IV. 2002 Rožmitál pod Třemšínem TJ Spartak
Rožmitál pod Třemšínem Romové
V. 2003 Rožmitál pod Třemšínem TJ Spartak
Rožmitál pod Třemšínem Poláci
VI. 2004 Rožmitál pod Třemšínem TJ Spartak
Rožmitál pod Třemšínem Ukrajinci
VII. 2005 Praha – Juliska UNIASK ČR
ASC DUKLA Praha Bulhaři
VIII. 2006 Praha – Juliska UNIASK ČR
ASC DUKLA Praha Poláci
IX. 2007 Praha – Juliska UNIASK ČR
ASC DUKLA Praha Ukrajinci
X. 2008 Praha – Juliska UNIASK ČR
ASC DUKLA Praha Súdánci
XI. 2009 Praha – Juliska UNIASK ČR
ASC DUKLA Praha Súdánci
XII. 2010 Praha – Juliska UNIASK ČR
ASC DUKLA Praha Ukrajinci
XIII. 2011 Praha – Juliska UNIASK ČR
ASC DUKLA Praha Vietnamci
XIV.
2012 Praha – Juliska UNIASK ČR
ASC DUKLA Praha Kanaďané
XV.
2013 Praha – Juliska UNIASK ČR
ASC DUKLA Praha Bulhaři
Nejčastější vítězové:
Romové 3 x (1999, 2000, 2002)
Ukrajinci 3 x (2004, 2007, 2010)
Poláci 2 x (2003, 2006)
Súdánci 2x (2008,2009)

XVI. ROČNÍK TURNAJE TOLERANCE
V MALÉ KOPANÉ
O POHÁR MÍSTOPŘEDSEDKYNĚ SENÁTU
PARLAMENTU ČESKÉ REPUBLIKY

V SOBOTU 21. ČERVNA 2014 NA STADIONU JULISKA V PRAZE 6

PŘIHLÁŠKA K TURNAJI
(ODESLAT NEJPOZDĚJI DO 15. KVĚTNA 2014)Družstvo: ________________________________________________________________________________

Vedoucí družstva: _________________________________________________________________________

Adresa: __________________________________________________________________________________

Telefon/fax: _______________________________________________________________________________

Mobil: ___________________________________________________________________________________

E-mail: ___________________________________________________________________________________

Požadavek na obědy: _______________________________________________________________________

Připomínky, sdělení, dotazy, požadavky: ______________________________________________________

__________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________SLAVNOSTNÍHO ROZLOSOVÁNÍ TURNAJE

v budově Senátu Parlamentu České republiky, Valdštejnská 10, Praha 1 se vedoucí (zástupce) družstva zúčastní a zaplatí objednané obědy.


Potvrzujeme, že jsme se seznámili s propozicemi a hracím řádem turnaje a souhlasím s nimi. Bereme na vědomí, že účast každého hráče je na jeho vlastní nebezpečí.
Dne: ________________________ Podpis: ______________________________Adresa: Unie armádních sportovních klubů ČR - o.s.
Alena Fišerová
Podbabská 5, 160 00 Praha 6 – Dejvice
Fax: 973204606
E.mail: uniask@dukla.cz
17.4.2014Senát PS Praha Futbalový turnaj menšín
Vážení sportovní přátelé,
dovolte abych Vás jménem 1. místopředsedkyně Senátu PČR PaedDr. Aleny Gajdůškové a jménem organizátorů pozval k účasti na již XVI. ročníku turnaje tolerance v malé kopané.
Prosím o potvrzení obdržení tohoto e-mailu.
Se srdečným pozdravem
PaedDr. Miroslav Málek
Předseda UNIASK ČR
ředitel turnaje


S pozdravem
Alena Fišerová
UNIASK ČR
Podbabská 5
16000 Praha 6
tel: 973203866,734469736
email:alena@dukla.cz
www.uniask.cz

Záujemci o účast na tomto turnaji sa môžu hlásiť na týchtoi webových stránkach.
17.4.2014Metské divadlo Zlín
Dobrý den ze zlínského divadla,
ráda bych Vás pozvala na 19. ročník našeho divadelního festivalu Setkání 2014 Stretnutie, který se koná ve dnech 22. – 24. května. V příloze posílám hlavní program. Ceny v tabulce se Vás netýkají - pokud o festivalu budete psát, máte lístky, popř. i ubytování gratis.
Promyslete a jestli se rozhodnete přijet, dejte mi prosím vědět do konce března. Pak dáváme vstupenky do prodeje a volná místa už nezaručím.
Díky moc a pohodový týden,
Veronika Jurčová

Mgr. Veronika Jurčová / tisková mluvčí, PR
Městské divadlo Zlín, příspěvková organizace
577 636 351, 604 227 992
www.divadlozlin.cz
17.4.2014Valašské múzeum v prírode
Dobrý den, všem,

v příloze posíláme informace o spuštěné veřejné sbírce na opravu objektu Libušína na Pustevnách. Tato byla vyhlášena Valašským muzeem v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, ve spolupráci s místními samosprávami (okolní obce Mikroregionu Rožnovsko a Mikroregionu Frenštátsko) a spolky (Pohorská jednota Radhošť a Matice Radhošťská).

Průběžné informace o aktuálním stavu z objektu budou vkládány zde.

Děkujeme za podporu a přejeme pěkný den. S pozdravem

Petra Valíčková
Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm
pracovník vztahů k veřejnosti

Palackého 147
756 61 Rožnov pod Radhoštěm
+420 571 757 173
+420 730 806 617
www.vmp.cz
https://www.facebook.com/VMPRoznov
17.4.2014Matica slovenská
Vážení priatelia, milí krajania,

Krajanské múzeum Matice slovenskej Vás chce oboznámiť s možnosťou autorského prispievania do magazínu Slovensko. Magazín by mal záujem o kratšie publicistické články (max. 2 – 3 normostrany) zo života krajanov, prípadne o článok, zaoberajúci sa krásami Slovenska.

Témy, ktoré spracujete, môžu byť z hociktorej oblasti Vášho života (okrem politických tém). Pre prípadnú inšpiráciu a zorientovanie sa, si môžete pozrieť archív magazínu na

http://www.matica.sk/index.php?id_menu=73125

K článku môžete pripojiť obrázkový materiál s uvedením jeho autora/zdroja.

Príspevky môžete zasielať pánovi Dušanovi Mikolajovi – šéfredaktorovi časopisu na: dusanmikolaj@gmail.com

So srdečným pozdravom

PhDr. Zuzana Pavelcová
vedecká a vývojová pracovníčka

Matica slovenská
Krajanské múzeum
Mudroňova 1
036 52 Martin
17.4.2014Matica Slovenská
Vážení krajania, milí priatelia,

posielame Vám informácie ohľadom vysokoškolského štúdia na Slovensku. Všetky dôležité informácie nájdete v prílohe emailu – alebo na http://www.minedu.sk/

S pozdravom

PhDr. Zuzana Pavelcová
vedecká a vývojová pracovníčka

Matica slovenská
Krajanské múzeum
Mudroňova 1
036 52 Martin

tel.: 043/ 413 30 67
e-mail: domhronskeho@matica.sk

www.matica.sk
26.2.2014MO MS v Sebechleboch
Vážení krajania, KM MS Vám preposiela túto informáciu:

Sme MO MS v Sebechleboch, ktorý vznikol v máji 1990. Do svojho vienka sme si okrem oživovania zvykoslovia, piesní a tancov, dali aj propagovanie slovenskej kultúry a slovenskej gastronómie pre krajanov žijúcich v zahraničí.

Obraciam sa na Vás v zastúpení dvoch kolektívnych členov nášho MO.

1. Folkórna skupina Geľovianka ponúka nase hontianske tradičné zvyky, tance z oblasti Hontu, hontianske piesne /máme vydané 2 CD albumy piesní/.

2. Dychová hudba Sebechlebskí hudci ponúka koncertovanie,ale aj tanečnú zábavu.

3. Velmi radi pripravíme pre svojich krajanov typické slovenské jedlá.

Radi by sme si tak, ako doteraz vymenili kulturne podujatie, alebo návštevu s krajanmi. Doteraz sme si takéto spoznávanie vymenili s krajanmi v Rumunsku, Chorvátsku, Srbsku, Poľsku, v Čechách,Francúzsku.
Ubytovanie a stravovanie sme riešili v rodinách, aby sme sa navzájom lepšie spoznali a znížili náklady na ubytovanie, či stravovanie.

Prosím Vás postúpte náš list krajanom, možno by prijali tiež takúto formu výmeny.

Za porozumenie ďakuje:


Eva Kempová

predsedníčka MO MS v Sebechleboch

Kontakt na pani Kempovú: eva.kempova@gmail.com


S pozdravom

PhDr. Zuzana Pavelcová
vedecká a vývojová pracovníčka

Matica slovenská
Krajanské múzeum
Mudroňova 1
036 52 Martin

tel.: 043/ 413 30 67
e-mail: domhronskeho@matica.sk

www.matica.sk
17.2.2014Spoločnosť M.R. Štefánika
Dobrý deň,

dovolím si Vám pripomenúť prezentáciu zaujímavej knihy Urodzená slovenskej spisovateľky Daniely Hroncovej Fakľovej, ktorá sa koná v utorok 25. februára 2014 o 17:00 hod. v Dome národnostných menšín, Vocelova ul.3, Praha 2. Všetci ste srdečne pozvaní. Viac informácií je v prílohe.

S pozdravom Z. Bukovská

Zuzana Bukovská
administrátorka Společnosti M. R. Štefánika
web: http://mrstefanik.cz/
e-mail: mrstefanik@centrum.cz
13.2.2014Febiofest
Febiofest 2014 promítne působivé finské drama. Předem a zdarma

tisková zpráva, 13. 2. 2013

Novinkou letošního 21. ročníku MFF Praha – Febiofest je preview projekce, která proběhne už 25. února od 19:00 v Cinestaru Anděl. Diváci uvidí českou premiéru finského drogového dramatu 8-ball od režiséra Aku Louhimiese a navíc budou moct vyhrát v soutěži.

Drama plné emocí s názvem 8-ball natočil jako svou novinku host minulého ročníku Febiofestu Aku Louhimies (Odhalený přístav ad.). Příběh ze současného Finska má ve svém středu mladou Pike (Jessica Grabowsky), čerstvě propuštěnou z vězení. Ta je pevně odhodlaná začít znova, starat se o své malé dítě a nenechat se dostihnout svou minulostí. Drogové podsvětí ale Pike začíná stahovat zpět. Jak se k případu postaví nesourodá dvojice policistů z drogového oddělení?

Skvěle obsazené drama 8-ball natočil v r. 2013 Aku Louhimies, který svoji předcházející tvorbu představil v rámci svojí pocty na loňském ročníku Febiofestu. Jeho snímek Odhalený přístav, mozaika příběhů ze současného Finska, se na podzim také objevil i v české kinodistribuci.

Preview projekci Febiofestu 25. února doprovodí také divácká soutěž, ve které budou 3 příchozí mít možnost vyhrát ve slosování pozvánky na slavnostní zahájení festivalu 20. března 2014 – na slavnostní promítání v Cinestaru Anděl i následnou gala recepci v Obecním domě pro dvě osoby.

O projekci:

25. února; 19:00, sál č. 4, Cinestar Anděl. Vstup je ZDARMA do vyčerpání kapacity sálu.

Fotografie Aku Louhimiese najdete zde.

Fotografie z filmu 8-ball najdete ke stažení v plné kvalitě zde: http://febiofest.cz/cs/pro-media

www.febiofest.cz
11.2.2014MŠVVaŠ SR
PREČO MÁM RÁD SLOVENČINU, PREČO MÁM RÁD SLOVENSKO
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, Štátny pedagogický ústav, SPN – Mladé letá, Matica slovenská, Vydavateľstvo Matice slovenskej, Spolok slovenských spisovateľov, Jazykovedný ústav Ľ. Štúra SAV a Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí

vyhlasujú 22. ročník celoštátnej literárnej súťaže
s medzinárodnou účasťou
PREČO MÁM RÁD SLOVENČINU, PREČO MÁM RÁD SLOVENSKO
Cieľom súťaže je podchytiť, rozvíjať a prehĺbiť záujem detí a mládeže o slovenčinu a Slovensko, o významných dejateľov Slovenska a svojho kraja, o miestne spoločenské a kultúrne problémy a nárečia formou slohových úloh, pokusov o umelecké vyjadrenie myšlienok v podobe prozaických žánrov a básní.
Tento ročník sa bude niesť v znamení 170. výročia vzniku slovenskej hymny a 170. výročia založenia spolku Tatrín. V roku 2014 si pripomenieme aj viaceré výročia významných osobností v dejinách slovenského národa – 195. výročie narodenia Augusta Horislava Škultétyho, 165. výročie narodenia Pavla Orságha Hviezdoslava, 165. výročie úmrtia Jána Hollého, 140. výročie narodenia Jozefa Gregora Tajovského a Janka Jesenského, 135. výročie úmrtia Štefana Moyzesa, 105. výročie narodenia Margity Figuli, 100. výročie narodenia Hany Zelinovej, 95. výročie narodenia Márie Ďuríčkovej a Vojtecha Zamarovského, 90. výročie narodenia Antona Habovštiaka a Ladislava Ťažkého, 75. výročie úmrtia Eleny Maróthy – Šoltésovej a 50. výročie úmrtia Márie Rázusovej – Martákovej.

Do súťaže sa môžu zapojiť žiaci všetkých typov a druhov základných, špeciálnych a stredných škôl na území Slovenskej republiky prostredníctvom škôl a iných subjektov a v zahraničí prostredníctvom škôl, spolkov a organizácií Slovákov žijúcich v zahraničí.
Súťažné práce sa budú posudzovať v štyroch kategóriách:
• v 1. kategórii sa posudzujú práce žiakov 1. stupňa ZŠ,
• v 2. kategórii práce žiakov 2. stupňa ZŠ a žiakov 1. až 4. ročníka osemročných gymnázií,
• v 3. kategórii práce žiakov stredných škôl,
• v 4. kategórii práce žiakov zo zahraničia napísané v slovenskom jazyku.
V prvých troch kategóriách sa posudzujú práce žiakov zo škôl na Slovensku a budú do nich zaradené aj práce žiakov špeciálnych škôl.
Do celoštátneho kola postúpi maximálne päť súťažných prác v každej kategórii z jednej školy. Na každom exemplári súťažnej práce musia byť nevyhnutne tieto identifikačné údaje: meno a priezvisko žiaka, presná adresa žiaka, ročník, typ a adresa školy, mejlová adresa školy, meno a priezvisko učiteľa, mejlová adresa učiteľa a pečiatka školy. Každá súťažná práca musí byť vyhotovená v štyroch exemplároch. Do súťaže bude zaradená na základe pripojenej prihlášky (v 1 exemplári). Školy a ostatní prihlasovatelia zodpovedajú za to, že zaslané práce sú prácami súťažiacich žiakov, neboli už posudzované v tejto súťaži a v iných súťažiach, ako aj za dodržanie všetkých súťažných podmienok. Pri nedodržaní súťažných podmienok sa práce nezaradia do celoštátneho kola súťaže.
Organizačný poriadok súťaže a prihláška sú uverejnené na internetovej stránke Štátneho pedagogického ústavu www.statpedu.sk a na internetovej stránke Ministerstva kultúry SR www.culture.gov.sk (v sekcii pôsobnosť ministerstva, v kapitole štátny jazyk, v časti súťaž Prečo mám rád slovenčinu).
Vybrané súťažné práce do celoštátneho kola treba zaslať do 31. januára 2014 (Slováci žijúci v zahraničí do 1. marca 2014) v štyroch exemplároch na adresu: Štátny pedagogický ústav, Pluhová 8, 830 00 Bratislava, heslo PREČO MÁM RÁD SLOVENČINU, PREČO MÁM RÁD SLOVENSKO (Slováci žijúci v zahraničí na adresu: Krajanské múzeum Matice slovenskej - Dom J. C. Hronského, P. O. Hviezdoslava 5, 036 01 Martin alebo na e-mailovú adresu: domhronskeho@matica.sk).
Záujemcovia o súťaž môžu získať ďalšie informácie o súťaži v Štátnom pedagogickom ústave (spu@statpedu.sk, tel. číslo: 02/49276111).
Odborné poroty určia v každej kategórii kandidátov na Hlavnú cenu, na Cenu poroty a na Čestné uznanie. Môžu udeliť v každej kategórii aj Osobitnú cenu poroty. Osobitne ocenia učiteľov a školy podľa počtu a úrovne súťažných prác žiakov.
Slávnostné vyhlásenie výsledkov 22. ročníka súťaže bude 5. júna 2014 (streda) v Nových Zámkoch.
Za vyhlasovateľov súťaže doc. PaedDr. Viliam Kratochvíl, PhD., riaditeľ Štátneho pedagogického ústavu
9.2.2014OS v ČR
REZERVACE POŘADÍ - NONSTOP ČTENÍ 2014.
Téma: PRAHA ČÍTA PO SLOVENSKY (lze číst i česky, avšak pouze autora ze Slovenska)
Termín 28/29. a 30/31.5.2014
Místo: Jazzová sekce, Valdštejnská 14, 118 00 Praha 1
Zamejlujte nám váš termín.
Rezervaci lze měnit nebo zrušit. Informujte přátele, kteří nemají internet.

Rezervaci pořadí lze zjistit na: www.radiohortus.cz
Ikona vlevo nahoře: Nonstop čtení.

Těšíme se, že se i 17.ročníku zúčastníte. Sledujte: www.radiohortus.cz
=
9.2.2014Febiofest
Dobrý den,
s radostí oznamujeme, že čestným předsedou poroty MFF Praha - Febiofest 2014 bude Theodor Pištěk, držitel Oscara, slavný kostýmní výtvarník a malíř.
Na 21. ročník festivalu festivalu (20. - 28. března 2014) přijede také výrazná finská herečka Kati Outinen, zásadní představitelka filmů Akiho Kaurismäkiho, aktuálně mj. nominovaná na Českého lva. Představí svoje filmy včetně koprodukční česko-finské novinky.

V příloze najdete k oběma osobnostem a jejich programu na festivalu podrobnější tiskovou zprávu.

Díky, že jí budete věnovat pozornost.

S pozdravem

Pavel Sladký
Press manager
IFF Prague - Febiofest
sladky@febiofest.cz
+420777091159
+420221101122
www.febiofest.cz
www.youtube.com/febiofest
www.facebook.com/febiofest
www.twitter.com/febiofest

::: Febiofest 2014 :::
20. - 28. 3. 2014 - Praha
9.2.2014Dom národnostných menšín Praha
Vážené kolegyně a kolegové,
od pondělí 10. února pro vás otevíráme knihovnu, jedná se zatím pouze o zkušební provoz, abychom postupně doladili případné technické či jiné problémy. Pak knihovnu samozřejmě otevřeme i slavnostně. Knihovna bude otevřena od 9 – 13:00 hod., kdy bude přítomná paní ing. Eva Poddaná jako naše knihovnic (dál katalogizuje knižní fond, už máme v systému přes 1000 knížek!!), nebo i později, to pak provoz budu zajišťovat já, Andrej Bárdoš nebo Pavel Syrůček. Knihovna se nalézá v posledním patře budovy naproti naší kanceláře. Určitě uvítáme i Vaše postřehy či doporučení na zlepšení. Těšíme se na setkání!!

Jakub Štědroň
Mgr. Jakub Štědroň
ředitel
Dům národnostních menšin o.p.s.
Vocelova 602/3
120 00 Praha 2 - Vinohrady
Tel.: 221 419 801
Mob.: 725 479 709
9.2.2014Spoločnosř M. R. Štefánika
Dobrý deň,

dovolím si Vás pozvať na prezentáciu zaujímavej publikácie Daniely Hroncovej-Fakľovej Urodzená.
Prezentácia sa uskutoční v utorok 25. februára 2014 v Dome národnostných menšín o 17:00 hod.
Podrobnosti sú v prílohe.

S pozdravom Z. Bukovská


Zuzana Bukovská
administrátorka Společnosti M. R. Štefánika
web: http://mrstefanik.cz/
e-mail: mrstefanik@centrum.cz
9.2.2014Slovenský inštitút
Vážení priatelia,

dovoľujeme si Vás pozvať na vernisáž výstavy Slovenská grafika a drobná plastika, ktorá sa bude konať vo štvrtok 6. februára 2014 o 18.00 hod. v Galérii Slovenského inštitútu, Jilská 16, Praha 1.
Výstava potrvá do 20. marca 2014.
Viac informácií v prílohe.

Ingrid Hohošová
Slovenský inštitút Praha
Jilská 16, Praha 1
tel. +420 224 948 135
e-mail slovensky_institut@iol.cz
9.2.2014Stretnutie rodákov z Banskej Bystrice
STRETNUTIE RODÁKOV Z BANSKEJ BYSTRICE
Prosíme o šírenie a uverejnenie d.u. oznamu vo Vašich mediálnych oznamovacích prostriedkoch. Za Vašu ochotu Vám ďakujeme.

POZVÁNKA
na celosvetové stretnutie rodákov – Banskobystričanov v dňoch
12.-14. septembra 2014

V tomto termíne sa konajú každoročné Dni mesta Banská Bystrica spolu s vychýreným Radvanským jarmokom, ktorý sa môže popýšiť 357-ročnou tradíciou.
Pre účastníkov celosvetového stretnutia Bysričanov mesto pod Urpínom pripravilo celý rad zaujímavých podujají, vrátane prijatia u primátora mesta, pána P. Gogolu.
Túto prvú informáciu o plánovanom stretnutí krajanov v Banskej Bystrici posielame do krajanského sveta už teraz, v dostatočnom časovom predstihu, tak aby si každý mohol včas naplánovať svoju letnú dovolenku a krajania zo zámoria si mohli zakúpiť letenky za výhodnú cenu.
Radi by sme Vás chceli poprosiť o rozširovanie tejto informácie aj cez sociálne siete (facebook, twitter a pod.) medzi Vám známymi rodákmi z Banskej Bystrice a blízkeho okolia, za čo Vám dopredu pekne ďakujeme.
V prípade záujmu pošlite prosím kontaktný mail, prípadne mailovú adresu Vám známych Bystričanov na:
info@permon.eu
Priebežne Vám budeme posielať ďaľšie aktuálne informácie.
Tešíme sa na hojnú účasť pri celosvetovom stretnutí rodákov z Banskej Bystrice na Dňoch mesta / Radvanskom jarmoku 12.-14. septembra 2014.
S úctou a krajanským pozdravom
Marián Slivka


www.banskabystrica.sk
www.permon.eu
Honza Nedvěd: Banská Bystrica
http://www.youtube.com/watch?v=Ywg2pvva-wg
9.2.2014OS v ČR a Jattová sekcia
Informace 2.
Nonstop čtení 2014 k 4.2.2014

Pro: J.E. Peter Weiss, dr.Lipták, dr.Slušný, dr.Plesník, ing.Gagan, ing.Křivonoska, ing.Šubrt, Klárka Kernerová, Andrea Vernerová, Eduard Motyčka. Kontaktní adresa: e:radiohortus@post.cz

1/ Byl nainstalován rozvrh čtení (minutovník). Postup:

Krok 1: Kliknout na: www.radiohortus.cz
Otevřou se stránky Rádia Hortus. Vlevo nahoře je ikona: NONSTOP
ČTENÍ
Krok 2: Kliknout na ikonu Nonstop čtení.
Otevře se vše o akci (Historie, novinky)
Krok 3: Kliknout na odkaz,který je na stránce (gagan.wz.cz/artforum/non-2014-
17.htm)
Otevře se časový rozvrh na oba dny. Zjistí se, kdo kdy čte.
Vybrat si volný termín a zamejlovat na:
e: radiohortus@post.cz

Termín bude do 24 hod. potvrzen.
V případě zrušení, nebo žádosti o přeložení termínu, opět zamejlovat.

2/ Propagace začne poslední týden v únoru.
Andrea = informace tisku + rozeslání.
Ostatní samostatně vyzvou k účasti podle svých adresářů. Každý může text upravit,
přeložit do slovenštiny atd.
Uvést podstatné z Informace 1. body 1-3 (Téma, termín, adresa konání)
+ bod č.1 z této informace (Jak postupovat).


3/ Nejčastější dotazy: Mám si přinést vlastní knížku? ANO. Mohu číst i svůj text ve slovenštině: ANO. Musí se číst jen slovensky? NE, lze i v dalších jazycích, ale slovenský autor. Jak poznám, že čtu déle než 15 minut? NA STOLE BUDOU MALÉ HODINY, jemně upozorní služba. Tleská se? NE naopak ideální je být v galerii sám. Mohu při čtení kouřit? ANO i pít. Nevadí, že někdo již můj text četl? NEVADÍ. Nejsem řečník. VŮBEC NEVADÍ. NEJDE O RÉTORICKÉ CVIČENÍ, ALE O OSOBNÍ VZTAH K AUTOROVI, SLOVENSKÉMU JAZYKU A SLOVENSKÝM SPISOVATELŮM. Zůstane mi na čtení nějaká trvalá vzpomínka? ĆTENÍ JE PŘENÁŠENO INTERNETEM vystoupení mohou sledovat přátelé, kteří nebydlí v Praze, ale i v cizině. Informujte je. Celý záznam bude později viset na stránkách www.radiohortus.cz. Mohu fotografovat, nebo si některé vystoupení natočit? ANO. Mohu se v sále bavit? NE Mohu pozvat přátele, aby mne viděli na živo? ANO. Jsem učitelem, mohu přivést celou třídu? ANO. Mohu dostat adresy všech čtenářů? NE, ale jednotlivě s jejich souhlasem propojíme. Můžeme číst ve dvou? ANO někdy dojde i k divadelní čtené zkoušce 3-5 čtenářů. Musím dodržet 15 minut? SLUŽBA řekne víc podle situace.
9.2.2014OS v ČR a Jazzova sekcia
Informace 1.
Nonstop čtení 2014 k 30.1.2014

Pro: J.E. Peter Weiss, dr.Lipták, dr.Slušný, dr.Plesník, ing.Gagan, ing.Křivonoska, ing.Šubrt, Klárka Kernerová. Kontaktní adresa: e:radiohortus@post.cz

1/ 30.ledna 2014 převzal záštitu Velvyslanec Slovenské republiky v ČR Peter Weiss.
30.ledna akceptovali spolupořadatelství Obec Slovákov v ČR

2/ 17.ročník Nonstop čtení má téma: Praha číta po slovensky
Lze číst v jakémkoliv jazyce, avšak slovenského autora.

3/ Termín a místo pro Prahu:Jazzová sekce, Valdštejnská 14 (vchodem do zahrad),Praha 1
středa/čtvrtek 28.5./29.8. od 15:00 do 15:00
pátek/sobota 30.5./31.5. od 15:00 do 15:00

4/ Pro Prahu, spěchá:
ing.Gagan: Zavěsit pod ikonu Nonstop čtení na stránkách www.radiohortus.cz
rozpis po 15 minutách až do půlnoci (pak po 30 min.) časový rozvrh s tím,
že: 28.5. od 15:00-15:15 napsat: Velvysl. SR v ČR Peter Weiss
od 15,15-15.30 rezervace - 15:30-15:45 rezervace
od 22:00-22,15 Karel Srp - od 15:45 až do půlnoci rezervace vždy
po 3 hodinách
30/31.5. od 15:00 dále, rezervace také po 3 hodinách.
31.5. od 15:00 napsat: Párty pro účastníky

Pod časový rozvrh připsat: Vybraný neobsazený termín zašlete na: radiohortus@post.cz a bude vám potvrzen.

ing.Křivonosta, ing.Šubert: Zajisti přímý přenos zvuku a obrazu, aby šel rovnou po kliknutí na: www.radiohorus.cz. Přenos bude z galerie.

5/ ing.Křivonosta/Šubert: Před Prahou bude čtení v Košicích od 27.do 28.5. rovněž přímý přenos. Na volný den/noc z 29/30.5. se zeptejte Lysé n.Labem.

6/ Pan velvyslanec informuje slovenskou TV, své kolegy a příp.ministry. Přátelé z Obce Slovákov v ČR informují členy a pobočky. S tím začnou teprve, až bude viset časový rozvrh. Termín čtení bude zájemcům potvrzovat Karel Srp.

Další akce v r.2014
K 1.5. zřejmě vyjde reprint Hrabalova Anglického krále doplněný přepisy zákazů z min.kultury, kontrarozvědky, Výboru lid.kontroly, prokurátorů aj.m (Hrabal by se v březnu dožil 100 let.). S prodejem začneme vlastními silami. po předchozí propagaci, ale nejpozději k 1.5., kdy bude velká návštěvnost v zahradách.

Do pol.července umělecká výstava (Pavel Turnovský: Nautické soumraky + Soňa Vedralová-dráty II.)

K 1.srpnu do konce října výst. Amnestie vězeňství ve spolupr. s Gen.řed.vězeňské služby.
9.2.2014Slovenský Inštitút
Vážení priatelia,

dovoľujeme si Vám poslať akčnú ponuku vstupeniek so zľavou 50 % na predstavenie PRACH alebo dvaja Maďari sa zbláznili, ktoré sa bude konať 10.2.2014 o 19.00 hod. v divadle Studio DVA na Václavském náměstí.
Rezervácie vstupeniek na e-mailovej adrese uvedenej v prílohe. Do predmetu prosím nezabudnite napísať heslo "AKCE SI".

Ingrid Hohošová
Slovenský inštitút Praha
Jilská 16, Praha 1
tel. +420 224 948 135
e-mail slovensky_institut@iol.cz
9.2.2014Matica Slovenská
NEWSLETTER NADÁCIA NÁRODNÝ PAMÄTNÍK SLOVENSKÉHO VYSŤAHOVALECTVA (NNPSV) – január 2014

V Bratislave, 30. januára 2014Vážené dámy, vážení páni,

dovoľujeme si upriamiť vašu pozornosť na vznik novej web stránky: www.vystahovalectvo.sk
Prosíme o jej šírenie a uverejnenie vo Vašich mediálnych oznamovacích prostriedkoch. Ďakujeme.

V rámci úvah a snažení o podobe nového usporiadania vzťahov Slovenskej republiky k Slovákom žijúcim v zahraničí sa neustále vynára myšlienka na vybudovanie Pamätníka slovenského vysťahovalectva. Novovzniknutá (založená) nadácia Národný pamätník slovenského vysťahovalectva chce teraz túto myšlienku v spolupráci so všetkými zainteresovanými dostať do štádia realizácie.
Dozrel čas, aby sme sa spoločne zapojili do realizácie tohto pamätníka. Pri ňom sa raz budú môcť stretávať Slováci z celého sveta, aby si pripomenuli všetkých, ktorí síce opustili Slovensko, ale nosili ho a po celý život ho aj budú nosiť vo svojom srdci.

Na pôde 7. okrúhleho stola o Slovákoch v zahraničí dňa 4. júla 2013 v Bratislave sa konalo ustanovujúce zhromaždenie Nadácie Národný Pamätník Slovenského Vysťahovalectva, ktorého prioritou je realizácia pamätníka v Bratislave ako budúcej národnej kultúrnej pamiatky. Verejnoprospešným účelom nadácie je združenie finančných prostriedkov určených na plnenie všeobecne prospešného účelu v oblasti rozvoja a ochrany duchovných a kultúrnych hodnôt, rozvoja vedy a vzdelania, spočívajúca v nasledujúcich aktivitách:
a) podpora národného povedomia a kultúrnej identity Slovákov žijúcich v zahraničí,
b) podpora vybudovaniu a prevádzke Pamätníka slovenského vysťahovalectva v Slovenskej republike,
c) ochrana a využitie kultúrneho dedičstva Slovákov žijúcich v zahraničí,
d) podpora slovenského zahraničia v oblastiach, zahraničnej migrácie, vzdelávania a školstva, vedeckovýskumnej, muzeálnej, kultúrnej, osvetovej, výstavnej, prezentačnej a edičnej činnosti,
e) podpora vzájomných vzťahov a spolupráce medzi slovenským zahraničím a Slovenskou republikou,
f) rozvoj a podpora medzinárodných stykov s organizáciami obdobného zamerania v Európe a vo svete.

Nadácia je a bude otvorená všetkým, ktorí budú mať úprimný záujem a budú sa chcieť spolupracovať s ňou a podieľať s a pri napĺňaní týchto ušľachtilých cieľov. Pri dosahovaní týchto (stanovených) cieľov potrebujeme všetci prekonať negatíva minulosti, pestovať jednotu, rovnosť, solidaritu, bratstvo, zdravé vlastenectvo a spoločnú víziu pre budúcnosť slovensko-slovenských vzájomných vzťahov.

S úctou a krajanským pozdravom

Ing. Marián Tkáč, PhD. v. r.,
Ing. Ján Bilik, v. r.
PhDr. Claude Baláž, v. r.
9.2.2014Martin
Dear friends,
Let us introduce you to the main theme of the jubilee XXI Biennale of Imagination Martin 2014.
The main dramaturgical idea was inspired by the book The Little Prince, special by motto “And now here is my secret, a very simple secret; it is only with the heart that
one can see rightly, what is essential is invisible to the eye.” (A. Saint de Exupéry)
For the details, please, refer to the attached propositions.
We believe we can attract you to participate in our competition and exhibition project for children and at the same we kindly ask for you to forward this e-mail to your
acquaintances and friends who would possibly love to participate but are not found on our mailing list.

Thank you and we are looking forward to our cooperation.
Jarmila Kováčová, the curator of the BI and the BI team

phone: +421905941176, +42143/4224448
9.2.2014OVŠAMK MŠVVaŠ SR
Sekretariát Medzinárodnej konferencie Slovenčina vo svete – súčasný stav a perspektívy, ktorá sa konala v dňoch 22. – 25. 10. 2013
V Bratislave, si dovoľuje dať Vám do pozornosti adresu http://conference.eduabroad.sk/sk/zbornik , kde je k dispozícií v elektronickom spracovaní zborník príspevkov poskytnutých účastníkmi na spracovanie.

Katarína Čamborová
OVŠAMK MŠVVaŠ SR
________________________________________
9.2.2014Spoločnosť Jána Kollára v ČR
Spoločnosť Jána Kollára v ČR
Slovenský evanjelický a.v. cirkevný zbor v Prahe
Spoločnosť M. R. Štefánika v ČR
Slovenský inštitút v Prahe


si Vás týmto dovoľujú srdečne pozvať na

ktoré sa uskutoční
vo štvrtok, dňa 23. 01. 2014

o 15, 00 hod. pri hrobe
Jána Kollára
na Olšanských cintorínoch,
kde si pripomenieme aj pamiatku Ing. Vojtecha Vecána a Blaženky Urbanovej .

Stretnutie a odchod účastníkov k hrobu J. Kollára bude o 14,55 hod. spred Novej obradnej siene oproti bývalej budove Strojimportu.
(k uvedenému miestu sa dostanete Metrom A, alebo električkami 10, 11, 16
zastávka a stanica Želivského)
9.2.2014Spoločnot M. R. Štefánika
Dobrý deň,

Spoločnosť J. Kollára v ČR, Spoločnosť M. R. Štefánika v ČR, Slovenský evanjelický a.v. cirkevný zbor v ČR a Slovenský inštitút v Prahe si Vás dovoľujú pozvať na pietne zhromaždenie pri príležitosti 162. výročia smrti Jána Kollára, ktoré sa uskutoční vo štvrtok 23. januára 2014 o 15: 00 hod. pri hrobe Jána Kollára na Olšanských cintorínoch v Prahe 3. Pobrobnosti sú v prílohe.

S pozdravom

Zuzana Bukovská
administrátorka Společnosti M. R. Štefánika
web: http://mrstefanik.cz/
e-mail: mrstefanik@centrum.cz


Jméno
Komentář
Obrázek proti robotům